Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Wykończenia wnętrz kiedyś i dziś

Wykończenia wnętrz rozumiane jako przystosowywanie i dekorowanie pomieszczeń towarzyszy człowiekowi od stuleci a nawet tysiącleci, kiedy tylko nasi przodkowie zeszli z drzewa i zasiedlili pierwsze jaskinie. Znamy przecież słynne malowidła naskalne sięgające 75 000 lat wstecz (odkryte w Australii), słynne są malowidła z jaskini Chauvet sprzed 32000 lat, a najbardziej znana pozostaje chyba jaskinia Lascaux sprzed 15 lat.

Dużo bliższe nam współcześnie są znane i zachowane przykłady wykończenia wnętrz u starożytnych Greków i Rzymian, a szczególnie bogata ornamentyka elementów architektonicznych, czy fantazyjne posadzki lub mozaiki. Najstarsze mozaiki pochodzą ze świątyni biblijnego miasta Erech w Mezopotamii (dziś terytorium Iraku) i sięgają 5000 lat p.n.e. Tysiące Polaków podziwia piękne starożytne mozaiki w zachowanych zabytkach Chorwacji.

Dekoracje ścienne – tapetowanie

Również tapeta nie jest wynalazkiem naszych czasów a jej korzenie sięgają dalekiej Afryki i starożytnych ludów arabskich, które opanowały sztukę produkowania kurdybanów, czyli zdobniczego wyprawiania skór na użytek dekorowania pomieszczeń. Sztukę tę rozwinęli Maurowie, później Hiszpanie i w okresie Renesansu kurdybany stały się bardzo popularne na dworach całej Europy.

W Polsce słynne kurdybany można podziwiać np. na Wawelu lub na 3 zachowanych ornatach w muzeach sztuki sakralnej. Jednocześnie od XVI w. W Europie rozwijała się produkcja i zastosowanie tapet papierowych, zbliżonych do znanych nam obecnie. Dużą popularność zyskały w XVIII wieku za sprawą… tak, tak, już wtedy za sprawą dużych ilości sprowadzanych z Chin. Opracowywaniem wzorów tapet zajmowali się różni słynni artyści.

Wykończenia wnętrz – płytki ceramiczne, glazura, terakota

Znanym współcześnie a sięgającym starożytności sposobem wykończenia wnętrza są również wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne – kafle. Od terakoty, przez glazurę, od Grecji, Azji, trafiały do Polski już w epoce Bolesława Chrobrego. Ich produkcję stopniowo udoskonalano, a w XVIII wieku upowszechniły się za sprawą pierwszej maszynowej fabryki produkcyjnej w Anglii.

Średniowieczne angielskie kafle podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *