Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Tapetowanie – krótki poradnik

Wykańczając mieszkanie lub pokoje w swoim domu sięgamy po różnego rodzaju rozwiązania. Jedni malują ściany farbą tworząc niekonwencjonalne tony i wzory. Inni sięgają po bardziej pracochłonne rozwiązania takie jak np. tapetowanie. Ściany pokryte tapetą nie wyglądają wcale gorzej aniżeli te malowane farbami. W dzisiejszych czasach wybór tapet jest znacznie większy niż kiedyś. Powstają tapety dopasowane odpowiedni do rodzaju pomieszczenia, np. jeśli wykańczamy pokój dziecięcy możemy kupić różne tapety z postaciami lub scenami z ulubionej bajki naszej pociechy. Podobnie jest z salonem, kuchnią czy przedpokojem. Do każdego znajdzie się odpowiednie wzornictwo. My przypatrzymy się tapetowaniu pod nieco innym kątem.

9998967

Na samym początku musimy zastanowić jak wybrać tapetę. Oprócz względów estetycznych ważne jest by zwracać uwagę na rodzaj pomieszczenia i stan w jakim znajdują się tam ściany. Tak wygląda podział na wybór względem ściany:

 • ściany w pomieszczeniach suchych: pokój dzienny, sypialnia, przedpokój – nadaje się każdy rodzaj tapety,
 • ściany w pomieszczeniach wilgotnych: łazienka, kuchnia, WC – tapeta winylowa, gładka lub tłoczona (zmywalna),
 • ściany gładkie – tak jak w przypadku pierwszym wszystkie rodzaje tapet,
 • ściany z nierówną powierzchnią – tapeta o głębokim tłoczeniu, papierowa z fakturą, wzorzysta.

Następnie musimy wybrać odpowiedni klej do tapet. Przy tym wyborze kierujemy się rodzajem tapety oraz bordiury:

 • tapeta papierowa zmywalna lub niezmywalna – uniwersalny klej do tapet,
 • tapeta zmywalna (winylowa) – klej do tapet specjalnych i winylowych,
 • tapeta o głębokim tłoczeniu – klej do tapet specjalnych i winylowych,
 • bordiura papierowa do przyklejania na papierową tapetę – uniwersalny klej do tapet,
 • bordiura winylowa do przyklejania na tapetę winylową – specjalny klej do winylowych bordiur,
 • bordiura samoprzylepna – nie trzeba używać żadnego kleju.

W następnej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia przy tapetowaniu. Dobrze też posiadać w pogotowiu narzędzia potrzebne do przygotowania podłoża pod tapetowanie. Oto zobrazowana lista takich przedmiotów:

e4ea4b1c2f87fea8c524465cbc36-narzedzia_tapetowanie

W następnej kolejności musimy przygotować ściany do tapetowania. Oto w jaki sposób należy to zrobić dla poszczególnych rodzajów ściany:

 • ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub tynkowane -24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania, pokryć ścianę cienką warstwą szpachlówki gipsowej albo preparatem gruntującym . Jeżeli ściany wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych, ich zaszpachlowanie i oszlifowanie jest konieczne.
 • ściany pomalowane farbą – umyć ścianę specjalnym płynem do mycia ścian. Ścianę pomalowaną farbą olejną należy przetrzeć papierem ściernym, aby wzmocnić przyczepność kleju.
 • ściany wilgotne – pokryć ścianę specjalną warstwą zaprawy wodoszczelnej. Przestrzegać wyznaczonego czasu schnięcia.
 • ściany, na których wcześniej była przyklejona inna tapeta – odkleić starą tapetę: zwilżyć ją preparatem do odklejania tapet rozpuszczonym w ciepłej wodzie. Odczekać 10 minut, aby tapeta nasiąkła. Następnie zacząć zeskrobywanie tapety szpachlą. Pracę należy rozpocząć od góry. Do odklejania tapety można także użyć elektrycznego nawilżacza do tapet. W przypadku tapet winylowych i winylowych wypukłych należy zerwać wierzchnią warstwę. O konieczności zerwania całej lub tylko wierzchniej warstwy tapety informują piktogramy na jej opakowaniu.
 • ściany pokryte rysami i ubytkami – Usunąć nadkruszony tynk i wypełnić dziury zaprawą. Wypełnione szczeliny okleić paskami taśmy maskującej. Powierzchnię wyrównać cienką warstwą szpachlówki gipsowej. Przetrzeć ścianę bardzo cienkim papierem ściernym, a następnie usunąć kurz.

Na sam koniec należy pamiętać, iż ściany muszą być suche i gładkie zanim zabierzemy się do tapetowania.

Następnym krokiem, który musimy wykonać zanim zabierzemy się za sam proces tapetowania jest przygotowanie tapety. Wszystkie czynności przygotowujące tapetę do nałożenia na ściany powinno się wykonywać na stole do tapetowania. Przygotowujemy pierwszy bryt tapety. Mierzymy wysokość ściany (bez listwy podłogowej). Przenosimy pomiary  na rozwiniętą rolkę tapety, dodając po 5-10 cm zapasu. Odcinamy pierwszy bryt. Każde następne bryty muszą być ze sobą spasowane. Jeżeli na tapecie jest wzór, który nie jest powtarzalny w regularnych odstępach należy przyciąć kolejne bryty (przymierzając je do pierwszego) przed rozpoczęciem naklejania. W przypadku gdy mamy do czynienia z  tapetami na których powtarzają się wzory, wówczas zaleca się ciąć bryty kolejno, w miarę tapetowania, co umożliwi uniknięcie błędów. Rozpoczynamy tapetowanie z jednej strony okna (najlepiej lewej), następne bryty naklejamy dookoła pokoju. W odległości około 50 cm (szerokość tapety minus 3 cm) od okna wyznaczamy linię pionową na ścianie. Układamy przycięty bryt na stole, wzorem do dołu. Pędzlem (najlepiej ławkowcem) rozprowadzamy klej na połowie brytu. Klej nakładamy od środka brytu w stronę jego brzegów.  Składamy do środka część brytu powleczoną klejem, nie przyciskając powstałego zgięcia. Te same czynności powtarzamy na drugiej połowie brytu.

Przykładamy tapetę do górnej części ściany, rozkładamy pierwszą część brytu, drugą pozostawiamy wciąż złożoną. Brzeg brytu tapety powinien pokrywać się z wyznaczoną wcześniej linią pionową. Musimy pamiętać o pozostawieniu 2-3 centymetrowego paska wolnej ściany pod sufitem. Dociskamy dłońmi tapetę do ściany, likwidujemy ewentualne pęcherzyki powietrza, wygładzamy bryt, szczotką lub suchą szmatką, od środka w stronę brzegów. Następnie rozkładamy drugą połowę brytu, przytrzymując jego górną część, żeby nie ześliznęła się. Dociskamy dolną część do ściany. Kładziemy kolejne bryty, dopasowując na styk każdy następny do ostatniego położonego. Nie należy zostawiać odstępów między brytami. Jeżeli przyklejanie zostanie wykonane nieprawidłowo, należy odkleić bryt i jeszcze raz dokładnie dopasować jego krawędź do krawędzi ostatnio położonego.

Na koniec pozostaje nam tylko wykończenie łączeń gumowym młotkiem tak by całokształt wyglądał estetycznie. Kończąc po docinajmy również zakończenia tapet, które zachodzą na listwę podłogową. Tak wykonane tapetowanie jest idealne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *