Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

siekiera i jej rodzaje

Siekiera jest jednym z najpopularniejszych narzędzi. Stosowana od wieków teraz może poszczycić się szerokim wyborem modeli, które mogą spełniać trochę inne funkcje. Nadchodzi czas lata, dobrze jest zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt, chociażby ze względu na przygotowanie drewna na ognisko.

Jej budowa wydaje się być z pozoru prosta. Jedyne, z czego się składa to trzonek i głowica. W zależności od zastosowania- ich kształt jest różny. Do produkcji głowicy wykorzystuje się stal nierdzewną. Trzonki najczęściej są wykonane z jesionu, jest to drewno odporne na wilgoć. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest pokrywanie ich tworzywem sztucznym. Zmniejsza to ich wagę, a zwiększa wytrzymałość. Przyjrzyjmy się, więc bliżej siekierom i ich rodzajom:

Siekiera rozłupująca- jest najbardziej znana i rozpoznawana przez wszystkich. Jej trzon jest długi, głowica krótka, ale za to masywna. Jej budowa jest uzasadniona, pomaga sprawniej i z mniejszym nakładem siły rozłupywać drewno. Ich waga potrafi osiągnąć nawet do 5 kg, dlatego należy być ostrożnym przy jej użytkowaniu.

Siekiera_rozłupujaca

Siekiera ciesielska- znajduje swoje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach stolarskich i budowlanych, dlatego też są nie tylko bardzo ostre, ale również dokładne.

Siekiera_ciesielska

Siekiera kempingowa- jest idealna na tę porę roku. Jej przeznaczeniem są lekkie prace związane z wiosennymi porządkami. Jak sama nazwa wskazuje, można ją zabrać na wyjazd, gdy będziemy potrzebowali zdobyć drewno chociażby na ognisko. Jest niewielkich rozmiarów, a jej waga w najgorszym przypadku wyniesie 1 kg. Dzięki swoim parametrom jest bardzo poręczna.

Siekiera_kempingowa

Toporek- osiąga podobne rozmiary co siekiera kempingowa. Możemy spotkać się z jego różnymi rodzajami, są wykorzystywane w pracy strażaków lub rzeźników.

Siekiera uniwersalna- wybierana do przydomowych prac. Popularna przy podstawowych zadań na ogrodzie. Bardzo często gości w schowkach z narzędziami. Nie podołają jednak bardziej wymagającym zadaniom, takim jak ścięcie całego pnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *