Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Rynny

rynnyRynny to nie tylko część dachu, to istotny element który należy zamontować w każdym budynku. Najczęściej instaluje się na krawędziach tarasów, balkonów, a także na lukarnach. Jeżeli przymierzamy się do zakupu rynien, musimy każdorazowo wziąć pod uwagę rozmiar i zarys dachu, róg pochylenia połaci, a także wyjście odprowadzania wody z opadów atmosferycznych. Dla większości ludzi istotne jest zarówno i to, jak rynny będą przedstawiać się i czy będą one harmonizować z fasadą całego domu.

Wdrożenie odpowiedniego systemu rynnowego nie jest w ogóle niezwykle drogie, głównie w odniesieniu do całościowych wydatków konstrukcji, ale nie wypada zapominać, że ma on istotny wpływ na wytrzymałość i estetykę budynku. Dzięki nie przepuszczalnym rynnom, o stosownym kształcie, nie dojdzie do uszkodzeń elewacji budynku. Tymczasem, w przypadku, gdy z rynien woda wylewa się na ściany zewnętrzne, może dojść do ich zawilgocenia, co wpływa nie korzystnie na rozwój pleśni i grzybów.

Powinno się jednak skierować obserwację na zjawisko, że potencjalne zagrożenia dotyczące niewłaściwego i niesprawnego szyku rynnowego dotyczą wyłącznie budynków z dachami bez wysuniętych okapów, gdzie rynny są układane na ozdobnych gzymsach lub opasają one dach niemalże w zupełności płaski. Jakie rynny będą trwałe i niezawodne? A więc, zależy to od towaru z którego są wykonane, jak również od sposobu łączenia i uszczelniania oraz mocowania poszczególnych elementów systemu.

Najniezwyklej znane są rynny z PVC lub silnej blach powlekanej. Pod względem drobiazgowym, są one bardzo podobne. Zbliżona jest także ich solidność, jeśli chodzi o użytkowanie w zwykłych warunkach. Orynnowania z PVC czy ze stali są proste w montażu, można tego dokonać w zasadzie samodzielnie. Dostępne jest ono w bogatej gamie kolorystycznej, ma także różnorakie kształty – półokrągłe, eliptyczne, trapezowe lub prostokątne.

Trzeba być świadom, że systemy rynnowe podlegają pielęgnacji, bodaj dwa razy do roku. Wypada wówczas sprawdzić ich łączenia, wyczyścić z piasku oraz ziemi zniesionych przez wiatr itp. Najlepiej dokonywać tego po zimie oraz na jesieni, kiedy liście spadające z drzew mogą zatykać rynny.

W czasie zimy należy zadbać o to, aby woda nie marzła w rynnach, a roztopy nie osłabiły fasady budynku. Jedynym sposobem na to, aby sprawnie uniknąć zdarzenia zamarzania rynien jest podgrzewanie ich prądem elektrycznym.

Orynnowanie najczęściej wykonuje się razem z ułożeniem pokrycia dachowego, choć przed tą czynnością muszą pozostać stworzone tzw. obróbki blacharskie obok granicy dachu, zapewniające szczelność pokrycia i swobodny spływ wody opadowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *