Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Pokój dla dziecka

Wiadomo, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Chodzi tutaj nie tylko o zaspokajanie podstawowych potrzeb, o edukację czy rozrywkę. Wielu rodziców chce także, aby pokój dziecka był jedyny w swoim rodzaju, jakby stworzony dla ich pociechy. Niektórzy pokoje dziecięce urządzają jeszcze przed narodzinami maleństwa, ponieważ chcą, żeby wszystko było gotowe, kiedy malec przyjedzie na świat.

Istotne znaczenie ma tu wykończenie ścian i podłóg – wszystkie materiały wykończeniowe w pokoju dziecka powinny być w stonowanych barwach, tak, by maleństwo czuło się bezpiecznie i komfortowe. Zwykle stosuje się tu zasadę: różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Podobnie jest zresztą, jeśli chodzi o meble dla dzieci. Najczęściej jednak, w pokojach dziecięcych spotkać można wiele barw i odcieni. Dywaniki, firanki, zabawki, mebelki – to wszystko mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Tak bogata kolorystyka, jeśli oczywiście nie jest zbyt jaskrawa, może pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Maleństwo szybciej zacznie rozróżniać i rozpoznawać barwy, a także chętnie będzie spędzało czas w swoim pokoju, np. bawiąc się. Dlatego też ważne jest to, w jakie zabawki wyposażymy pokój naszej pociechy. Oczywiście, powinny one być przede wszystkim bezpieczne i dostosowane do wieku malucha. Niemniej jednak, powinny również pobudzać wyobraźnię dziecka, dzięki czemu będzie się ono szybciej rozwijało. Dlatego tak często w pokoju dziecięcym można spotkać np. klocki – łączenie elementów wymaga od malucha sporego wysiłku umysłowego, ale też kojarzenia kształtów. Dziecko, mające dostęp do takich zabawek, na pewno szybciej będzie przyswajało wiedzę w przedszkolu, a później też w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *