Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Po co komu wydajny kominek?

Ostatnimi czasy coraz to więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami ciepła. Czy to z powodów finansowych, czy to z wygody. Przykładowo, popularne są pompy ciepła, nie są one jednak wystarczająco wydajne, aby zapewnić nam odpowiedni poziom ciepła przez cały rok. Trzeba je czymś wspomagać, a wspomaganie ich elektrycznie jest bardzo drogie. I tutaj z pomocą może przyjść nam kominek.
Najwydajniejsze, dostępne na polskim rynku modele kominków są w stanie utrzymać żar w swoim wnętrzu przez ponad dziesięć godzin, przy założeniu, że wkład jest maksymalny. Nietrudno się domyślić, że jest to wynik wystarczający, aby zmniejszyć ilość naszych interwencji do poziomu pomiędzy standardowym kotłem górnego spalania a różnymi ekologicznymi kotłami na biopaliwa czy pellet. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że możemy sobie zapalić w kominku przed wyjściem do pracy i po powrocie cieszyć się ciepłym mieszkaniem. Albo małym domem, jeśli w odpowiedni sposób będziemy dystrybuować ciepło (czasem potrzebne do tego będą dyskretne turbiny). Nie będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie, jednak może się w niektórych wypadkach okazać, że jest to najlepsza dostępna nam opcja. Kominek natomiast praktycznie zawsze spisze się świetnie, jako wspomaganie już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, zarówno w przypadku modelu „z płaszczem wodnym” jak i bez niego. Rzecz jasna, model z płaszczem wodnym da bardziej wymierne efekty, ale o tym później. Taki awaryjny system ocieplania domu jest idealny, gdy albo mamy właśnie awarię, albo nasz podstawowy system ogrzewania zwyczajnie „nie wyrabia”. Co może mieć miejsce przy na przykład pompie ciepła, która nie osiąga jakiś zatrważająco wysokich temperatur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *