Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Parapety – różne rodzaje

Wszyscy chcieliby posiadać w swoim domu ładne i trwałe parapety. Parapety (z ang. windowsills) zaliczane są do elementów dekoracyjnych okna lecz nie tylko. Mimo to parapety coraz częściej znajdują inne zastosowanie, np.jako miejsce na inne dekoracje lub rzeczy ozdobne. Na parapecie stawiamy najczęściej kwiaty w doniczkach albo ozdobne wazony. Ważne jest też to, z czego wykonany jest parapet. Architekci budowlani twierdzą, iż parapety są zwieńczeniem okna  a także fragmentem chroniącym mury budynku. W tej kwestii musimy przyznać im całkowitą rację. Dlatego też materiał z którego został stworzony parapet jest czymś ważnym dla nas. Dobry parapet ma być solidny, porządny i modny.

1. Parapety z drewna.
Naturalne dopełnienie domów, jakie są wybudowane z drewnianych bali oraz wykończone drewnianą oblicówką. Razem z oknem i ścianą tworzą klarowną oraz dopasowaną przestrzeń. Ów typ parapetu ma nie przyciągać uwagi domowników. Powinien zwracać głębię ściany, na której znajduje się okno, a w czasie połączenia z oknem delikatnie ścianę eksponować. Wykonane z drewna windowsills idealnie komponują się również z naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład cegły lub drobne kamyczki. Niekiedy spotkać można drewniane parapety w połączeniu z tynkowaną ścianką, jakiej dopisuje nie tylko naturalnego ciepła lecz dodatkowo temperamentu. Drewniane parapety są niekiedy też uzupełnieniem drewnianych okien a także pozostałych drewnianych komponentów, np. podbitek, fragmentów wykończeniowych ścian. Stosując parapety wykonane z drewna należy uważać na własności tego materiału. Reaguje ono albowiem na zmiany temperatury i wilgotności, w efekcie czego może dojść do pęknięć oraz nie estetycznych przebarwień.

inside-windowsills
2. Parapet wykonany z kamienia.
Wyjście godne każdego dworskiego budynku. Ekskluzywne wykończenie okna zrobione z kamienia sztucznego lub naturalnego. Polerowane parapety wykonane z kamienia są odwzorowaniem prestiżu i wytworności. Pasują do domów chłopskich inspirowanych architekturą dworków. Ciekawie komponują się w aranżacji z kamiennymi piedestałami lub kamiennymi wykończeniami ścian. Naturalne kamienie, jakie na ogół stosowane są do wytwarzania kamiennych parapetów to: granit, bazalt, sjenit, łupek czy też piaskowiec. Nie robi się parapetów z marmuru, bowiem struktura tego kamienia jest szorstka. Kamienne parapety są najwytrzymalsze i najbardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Parapety z naturalnego kamienia występują w różnych kolorystykach, odcieniach i fakturach.

11
To jedynie para z wielu rodzajów parapetów. Fabrykanci windowsills prześcigają się coraz to nowsze wzory parapetów oraz w technikach wykonania tych jakże niezbędnych elementów okiennych. Szukając po internecie informacji o parapetach znaleźć da się wiele przeróżnych ofert, jednak warto nieraz poszukać czegoś, co faktycznie perfekcyjnie przypasuje do naszego domu lub mieszkania.

One Response to Parapety – różne rodzaje

  1. Tomasz pisze:

    Jeżeli chodzi i parapety to zawsze były z nimi problemy. Niestety cena i materiał z jakiego były wykonywane nie zawsze szły w parze.
    Teraz wiem na co mam zwrócić uwagę decydując się na zakup parapetu.
    Nie wiedziałem, że ich obcojęzyczne nazewnictwo tak dziwnie brzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *