Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Optyczne powiększenie łazienki

W niewielkich łazienkach bardzo często stosuje się dodatki, które mają sprawiać wrażenie optyczne, że pomieszczenie jest większe (wszechstronniejsze). Najczęściej do tego celu wykorzystuje się lustra bądź luksfery (przeźroczyste elementy do wykonania ścianek działowych zamiast nieprzeźroczystych elementów). Lustra tworzą bardzo przekonywującą iluzję większego pomieszczenia, a do tego są elementem praktycznym, przy czesaniu się, wykonywaniu makijażu, bądź innej czynności, którą trzeba wykonywać przed lustrem.

Można wykorzystać lustra również jako drzwiczki do szafek, za którymi znajdują się kosmetyki lub przedmioty typu grzebień itp. W przypadku wykorzystania luster do wizualnego powiększenia pomieszczenia należy pamiętać, aby jak najmniej przedmiotów znajdowało się w pomieszczeniu. Najlepiej schować je w szafkach, ponieważ będą one się odbijać w lustrach i sprawiać wrażenie natłoku a nawet bałaganu. Innym czynnikiem, dzięki któremu można wizualnie powiększyć pomieszczenie jest światło. Oświetlenie łazienki może być różne, począwszy od oświetlenia ogólnego (jednego – górnego), które wizualnie spłaszcza i pomniejsza pomieszczenie aż do kilku punktów świetlnych. Przy poprawnym usytuowaniu punktów na przykład przy umywalce, i innych miejscach zniweluje się w ten sposób efekt zmniejszenia (spłaszczenia) pomieszczenia.

Optyczne powiększenie łazienki ma niebanalny wpływ na komfort jej użytkowania. Zupełnie inaczej korzysta się z wanny w pomieszczeniu w którym czujemy się klaustrofobicznie, a zupełnie inaczej gdy mamy poczucie że nie brakuje miejsca. Nie należy jednak przesadzać z „przestrzennością” łazienki – zbyt duża u wielu osób powoduje że możemy czuć się nieswojo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *