Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Okap

Co roku wiele słyszy się o zatruciach tlenkiem węgla. Winą za to, najczęściej obarcza się tak zwane junkersy. I jest w wielu wypadkach jest to prawda, choć tylko częściowa. Niejednokrotnie ma to związek ze źle zaprojektowaną wentylacją, a nawet… Okapem.
Okap to sprzęt AGD którego głównym zadaniem jak wiemy, jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Dodatkowo, siłą rzeczy wpływa także na usuwanie tłuszczów z pomieszczenia. Generalnie – służy temu, aby był ład i porządek. Źle zaprojektowany, może co najmniej pogorszyć zdrowie domowników a w najgorszym, walnie przyczynić się do ich śmierci. Jednym ze sposobów, w jaki może to zrobić, jest zassanie spalin z pieca, jeśli wyciąg znajduje się obok komina. Posiadając taki okap koniecznie musimy zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla. Nie zmienia to faktu, że jest to jednak urządzenie wydajne i gdy jest dobrze zaprojektowane – bezpieczne. Gdy jednak chcemy mieć stuprocentową pewność że nie zaczadzimy się przez okap, dobrze jest zainwestować w pozornie słabszą odmianę tego sprzętu AGD, mianowicie – w okap z pochłaniaczem. Urządzenie to ma w środku filtr węglowy i pracuje w zamkniętym obiegu – bierze powietrze które się pod nim znajduje, czyści je i wypuszcza do tego samego pomieszczenia. Jest to rozwiązanie które jest cichsze i wbrew powszechnej opinii – wymagające mniej uwagi niż standardowe. Owszem, filtry należy wymieniać, to prawda. Jednak należy pamiętać że przewód wentylacyjny okapu brudzi się znacznie mocniej niż inne i co za  tym idzie jest po prostu wylęgarnią grzybów, bakterii i całej reszty ustrojstwa. A czyszczenie takiego przewodu, niejednokrotnie wymaga interwencji specjalisty. Wymiana filtra natomiast, nie jest szczególnie trudna. Decyzja zawsze zależy od warunków panujących w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *