Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Piękny, gęsty żywopłot to marzenie każdego ogrodnika. Jednak by jego wygląd był satysfakcjonujący, należy odpowiednio go pielęgnować. Zaniedbane, przerośnięte żywopłoty wyglądają bezkształtnie i rozrastają się w niekontrolowany sposób. Dlatego też, aby ułatwić sobie pracę, warto regularnie je przycinać. Inaczej nie osiągniemy upragnionego efektu. Pracę przy żywopłocie ułatwić może zakup odpowiednich nożyc ogrodowych. Jako, że na rynku jest sporo ich rodzajów, przed zakupem należy się z nimi zapoznać.

Wyróżniamy kilka rodzajów narzędzi, które mogą pomóc nadać żywopłotom określony kształt, gęstość i wielkość.Na rynku istnieje szeroki wybór takich produktów, więc dokonując wyboru, dobrze jest wiedzieć, które z nich najlepiej sprostają potrzebom naszym i naszego ogrodu. Kluczową kwestią jest sam żywopłot – wielkość, wysokość oraz twardość jego gałęzi. Żywopłoty dzielimy na formowalne i nieformowalne, tym pierwszym nadaje się określony kształt więc ich pielęgnacja wymaga nożyc charakteryzujących się większą precyzją. Nieformowalne natomiast nie wymagają tak częstego przycinania, więc nożyce do ich przycinania nie muszą być z najwyższej półki.

nozyce mechaniczne

Nożyce mechaniczne dobrze sprawdzają się do ręcznego cięcia niewielkich krzewów lub roślin nowo zasadzonych. Tego typu narzędzie wymaga użycia siły własnych rąk, więc w przypadku bardziej rozległych żywopłotów warto jest zainwestować w elektryczne lub spalinowe nożyce ogrodowe, które są dużo wygodniejsze i pozwolą zaoszczędzić sporo czasu. Przy ich użyciu osiągnąć można gładką powierzchnię cięcia. Jedynym mankamentem, jaki posiadają elektryczne nożyce ogrodowe jest to, że wymagają dostępu do prądu, więc dostęp do niektórych roślin może być utrudniony. Ponadto podczas pracy z nimi trzeba zwracać szczególną uwagę na kabel, żeby niechcący go nie przeciąć. Wybierając narzędzie elektryczne należy zwrócić uwagę na jego wagę oraz to, czy posiada on specjalny uchwyt, który zapobiega wysunięciu się wtyczki z gniazda podczas pracy. Niektóre z nich posiadają również podwójny włącznik, dzięki któremu przypadkowe uruchomienie nożyc jest niemożliwe.   z kolei, idealnie sprawdzają się do cięcia grubych i twardych gałęzi. Ich zaletą jest to, że nie są ograniczone przez długość kabla, są jednak bardzo hałaśliwe i dużo cięższe od elektrycznych.

Nozyce_spalinowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *