Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić kończący się program Rodzina na swoim, w ramach którego przyznano 155 tysięcy preferencyjnych kredytów na zakup własnego Mieszkania. Z finansowanego wsparcia w wysokości do 10 % wartości kredytu mieszkaniowego będą mogły skorzystać rodziny i single do 35 roku życia.

Ile i dla kogo?

Z nowej formy wsparcia przy zakupie mieszkania będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Program dedykowany jest zarówno dla młodych małżeństw, jak i singli planujących zakup własnego M.

Na jaką dopłatę mogą liczyć beneficjenci nowej inicjatywy rządu? Każdy kupujący mieszkanie, kto będzie spełniać warunki formalne uczestnictwa w programie, otrzyma 10 procent  jednorazowej dopłaty do kredytu, który będzie liczony według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Co to za wskaźnik? Jest on ustalany przez wojewodów na podstawie średniego kosztu budowy jednego metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej, do którego dolicza się przeciętną wartość prac wykończeniowych.

Jak zapowiada Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, nowy program będzie w szczególny sposób promował rodziny z  dziećmi. Im więcej dzieci, tym wyższe będą dopłaty – dodatkowe 5 procent dopłaty. Jeśli w ciągu kilku lat w małżeństwie korzystającym z programu pojawi się kolejna pociecha, zostanie przyznane kolejne 5 procent dopłaty. Dopłatą zostanie objęte 50 mkw. mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 mkw.

Kiedy „Mieszkanie dla młodych”?

Na konferencji prasowej 14 października br.  transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak poinformował, że projekt nowego programu jest na ukończeniu i już wkrótce trafi pod obrady Sejmu. Resort budownictwa przewiduje, że „Mieszkanie dla młodych” zadebiutuje w połowie 2013 roku.

Według szacunków ministerstwa program będzie kosztował budżet państwa ok. 600-700 mln złotych rocznie. Wyliczenia te mają charakter szacunkowy i odnoszą się do początkowego etapu działania programu. Szacuje się, że z dopłat do kredytu mieszkaniowego każdego roku będzie mogło skorzystać nawet 36 tys. rodzin i singli. Szczegółowe warunki oraz tryb przyznawania pomocy będą ogłoszone wraz z przekazaniem projektu do Sejmu.

Ile dała „Rodzina na swoim”?

„Mieszkanie dla młodych” zastąpić ma wygaszany do końca roku program „Rodzina na swoim”. Od początku jego funkcjonowania do połowy 2012 roku przyznano w sumie155 tys. preferencyjnych kredytów na łączną kwotę ponad 28 miliardów złotych.

Z danych firmy pośrednictwa kredytowego Invigo wynika, że przy kredycie na kwotę 400 tys. dzięki „Rodzinie na swoim” można było zaoszczędzić nawet 80 tys. zł, czyli 20 proc. kwoty kredytu. Także samodzielna budowa domu ze wsparciem w programie była bardziej opłacalna – w tym wypadku dopłaty to 16 proc. wartości kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *