Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Kominkiem w awarię

Czasami zdarza się, że instalacja grzewcza, którą posiadamy w naszym domu odmawia posłuszeństwa. Przyczyny mogą być naprawdę różne. Nie zmienia to faktu, ze w takich sytuacjach możemy potrzebować alternatywnych źródeł ciepła. Najczęstszą przyczyną braku ciepła w domach, jest brak prądu. Dlatego dobrze jest mieć źródło ciepła, które od tego prądu jest częściowo bądź całkowicie niezależne.
Kominek to świetny przykład takiego źródła ciepła. Nie dość, że ładne wygląda, to jeszcze może grzać. Cóż, kominek typu otwartego raczej nie pozwoli nam na zbyt efektywne zagrzanie pomieszczenia. Należałoby go wtedy zmodyfikować tak, aby stał się prostym kominkiem zamkniętym. Takie rozwiązanie jest już w stanie zapewnić sensowną ilość ciepła jednemu pomieszczeniu.  Ciekawym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym. Jest to w zasadzie mały ekwiwalent kotła górnego spalania, który może taki kocioł zastąpić w razie potrzeby. Jednak rozwiązaniem, które najlepiej spisze się, jako awaryjne, będzie bezsprzecznie kominek z płaszczem powietrznym. Rozwiązanie to pozwala nie tylko rozsądnie nagrzać jedno pomieszczenie, ale i dystrybuować ciepłe powietrze do pomieszczeń oddalonych od kominka o jakieś cztery metry. Jeżeli odległość jest większa, potrzebny będzie system nadmuchu i filtracji i co za tym idzie, stracimy największe zalety tego rozwiązania – bezawaryjność i niezależność. Warto, zatem dobrze przemyśleć umiejscowienie kominka, gdyż każdy centymetr się liczy. Jest to ciekawe rozwiązanie, które gdy zainwestujemy w odpowiedni model, może się okazać dosyć wydajne, wydajne do tego stopnia, że w niektórych wypadkach może być de facto głównym źródłem ciepła, dla mieszkania czy małego domku, na przykład weekendowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *