Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Kocioł dolnego spalania

Mając jakieś dziesięć tysięcy złotych do wydania na kocioł, w zasadzie możemy wybierać do woli. Nie znaczy to jednak, że każdy wybór będzie wyborem rozsądnym. Pod uwagę powinniśmy brać przede wszystkim dostępne w naszym rejonie paliwa, ich rodzaj oraz jakość. Jeżeli węgiel który możemy kupić jest dobrej jakości, warto będzie zdecydować się na droższy piec. Jeżeli z jakością jest różnie, nie ma sensu inwestować w drogie rozwiązania.

Za najbardziej wydajne uważane są kotły dolnego spalania. Radzą one sobie najlepiej z drewnem, a jeśli idzie o węgiel, to trzeba wziąć pod uwagę typ dostępnego u nas węgla. Piec ten radzi sobie tylko z typami 31 i 32. Możemy je dość łatwo rozpoznać – są raczej kruche (31 po upuszczeniu rozpadnie się) i niezbyt „tłuste”.  Nie powinno się w takim piecu palić węglem drobnego sortymentu. Co najmniej orzech, czasem groszek. Piecem, który pozwala na większą swobodę jeśli idzie o jakość paliwa (choć nie rodzaj), jest kocioł retortowy.  Działa on na groszek i rzadziej na miał, jednak dzięki znaczącej automatyce, potrafi sobie poradzić z paliwem nawet słabej jakości, będąc przy tym wydajnym. Jest to piec niemal bezobsługowy i jako taki, jest ciekawym rozwiązaniem samym w sobie. Gdy dostępny w naszej okolicy opał jest bardzo nierównej i zmiennej jakości, może się okazać, że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie piec górnego spalania. Jest to piec, który przy nieumiejętnym obsługiwaniu może niesamowicie kopcić. Jeśli jednak go dobrze użyć, wszystko będzie w porządku. Jest najmniej wydajny z opisywanych tutaj, co nie znaczy, że jest zły. Umiejętnie użyty, poradzi sobie z każdym rodzajem węgla, w tym z niesławnym mułem. Którego rzecz jasna, należy bezwzględnie unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *