Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

KILKA WSKAZÓWEK PRZY UKŁADANIU KOSTKI BRUKOWEJ…

kostka brukowa

Pewno masz już plan, wizję jak będzie wyglądał Twój ogród, wiesz jakie roślinki tam posadzisz i gdzie będzie taras, a gdzie plac zabaw, gdzie miejsce na grill czy też ognisko. Pora teraz na przemyślenie gdzie zrobić alejki,, gdzie zrobić parking, z czego to wszystko wykonać? Do tego potrzebna jest wiedza i wyobraźnia, żeby wszystko pięknie razem się komponowało.

Na początek trzeba określić jak duża powierzchnia będzie utwardzona i do czego będzie używana, czy będą po niej jeździć ciężkie samochody, czy może tylko będziemy chodzić? Jest to bardzo ważna rzecz, bo od tego będzie zależała grubość i rozmiar materiału którego użyjemy. Na wąskie alejki czy chodniki należy zastosować mniejsze kostki, natomiast na większe powierzchnie-większe kostki. Warto też coś pokombinować, pomieszać większe z mniejszymi co zapewne doda uroku i oryginalności.

Kolejnym krokiem jaki powinniśmy dokonać to przygotować projekt ogrodu. Pozwoli nam on wyliczyć ile potrzebujemy materiału z doliczeniem nadwyżki na docinki. Kupując kostkę należy wziąć jej troszkę więcej, ponieważ może trafić się inny odcień tego samego produktu. Jest to normalne ponieważ jest to produkt naturalny i wystarczy inny odcień piasku do produkcji lub inne warunki atmosferyczne przy dojrzewaniu kostki i już mamy kostkę w lekkim odcieniu.

Należy również określić i zaplanować wzór jaki chcemy ułożyć na danej powierzchni, wówczas od razu kupimy tyle kostki w odpowiednim kolorze ile faktycznie potrzebujemy.

Kiedy mamy już projekt i materiał możemy zabrać się do roboty. Trzeba wyznaczyć miejsca, gdzie będzie położona kostka. Ustalamy poziom na jakim ma znajdować się nawierzchnia i wbijamy kołki, przez które będziemy przeciągać żyłkę by wyznaczyć górną krawędź obrzeży. W wyznaczonym miejscu wykopujemy ziemię do głębokości od 20 do 40 cm podłoża w zależności od materiału jaki użyjemy. Następnie równamy teren i wówczas należy zrobić odpowiednie spadki i drenaż całej powierzchni. Kolejny krok to ubijanie zagęszczarką dna wykopu. Żeby kostka była prawidłowo ułożona ważne jest wykonanie odpowiedniej warstwy czyli podbudowy. Należy ją wykonać na dobrze przygotowanym i utwardzonym gruncie z materiałów niespoistych, najczęściej wykorzystuje się tłuczeń, czyli naturalne kruszywo. Po ułożeniu warstwy trzeba dobrze ubić. Aby wszystko ładnie wyglądało i było prawidłowo wykończone należy brzegami alejek ułożyć krawężniki, a środkiem kostkę jaką wybraliśmy. Przy układaniu kostki należy zachować odpowiednie odstępy, aby zrobić tak zwaną fugę. Na koniec wysypujemy drobny, płukany piasek i rozprowadzamy go za pomocą szczotki tak by wpadł w szpary pomiędzy kostką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *