Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Kamery ip i inteligentny budynek

Jeżeli chcemy zmodernizować nasz dom, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest termomodernizacja, czyli „ocieplenie” domu. I słusznie, jest to coś, co przynosi wymierne korzyści i pozwoli na zauważalne zmniejszenie rachunków. Nasz dom możemy unowocześnić także w inny sposób. Możemy uczynić go bardziej „smart”. Czy warto? Cóż, na pewno jest to modne. I prawdę powiedziawszy – bardzo wygodne.
Jakie mamy możliwości? Tak prozaiczna sprawa jak automatyczna, sterowana pilotem brama, to zaledwie przedsionek stojących przed nami możliwości. Co prawda, nikt nie każe nam od razu tworzyć w domu zaawansowanej sieci komputerowej, która poprzez drogi serwer, będzie łączyła wspomnianą wcześniej bramę z mikrofalówką i umywalką w łazience. Choć tak też można. Niemniej jednak, jeżeli pragniemy rozpocząć przygodę z inteligentnymi budynkami, powinniśmy zacząć od czegoś względnie prostego, ale jednocześnie zwiększającego komfort mieszkania bądź bezpieczeństwo. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, to za niewielkie pieniądze możemy mieć w pełni funkcjonalny monitoring. W kwocie poniżej tysiąca złotych jesteśmy w stanie zdobyć kamerę IP i niezbędny osprzęt (można to zrobić w kwocie znacznie niższej prawdę powiedziawszy). Warto dobrze sprawdzić model i załączone do niego oprogramowanie przed zakupem. Dlaczego? Dlatego że może być bardzo ciekawie. Może się okazać, że model, który kupimy, będzie posiadał czujniki ruchu, które będą informowały nas przez Internet o tym, że wykryto intruza. Po czym będziemy mogli samodzielnie, przez Internet zobaczyć, co w trawie piszczy. Taki zestaw do monitoringu warto wesprzeć zasilaczem UPS, który pozwoli pracować nawet po odcięciu prądu z sieci. Oczywiście, UPS zwiększy koszty całego przedsięwzięcia, ale będą to bez wątpienia dobrze wydane pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *