Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Domowe narzędzia

W domu przytrafiają się różnego rodzaju usterki. Może to być np. cieknący kran, zerwany zawias, porozkręcany stół czy urwane mocowanie na szafkę. Z takimi pracami powinien sobie poradzić nawet nie wyspecjalizowany majsterkowicz. Do takich prac warto przygotować sobie zestaw niezbędnych narzędzi i zawsze mieć je przy sobie. Przedstawimy wam najbardziej przydatne narzędzia w gospodarstwie domowym.

Fotolia_10959194_Subscription_XL

Zwijana miarka stalowa – przydatna, gdy w domu czasem trzeba coś zmierzyć lub też dociąć na wymiar. Takie miarki mogą mieć różne długości. Do użytku w domu najlepiej wybrać taśmę o długości 3 m lub 5 m. Na budowach można spotkać metrówki o długości 10, 15 i 20 metrów, a czasem nawet i dłuższe. Takie miarki nie są drogi i nie zajmują szczególnie dużo miejsca w szufladzie lub skrzynce z narzędziami. Za to nie raz ułatwi nam np. odmierzenie odległości między wkrętami.

Młotek – tu nie trzeba nikomu chyba nic tłumaczyć. Młotek jest niezbędnym narzędziem każdego domowego majsterkowicza. O tym co warto wiedzieć o młotku, to jedynie to, że warto przy jego zakupie zwrócić uwagę na trzonek (najlepiej gumowy) i wagę (od 200 do 500 g). Dobrze mieć czasem dwie wielkości młotków do odmiennych zastosowań.

Klucz nastawny (żabka) – niezbędne narzędzie nie tylko w warsztacie ale również w domu. Przydaje się przy naprawie cieknących zlewów lub zepsutych kranów. Jest ona w stanie zastąpić większość kluczy dzięki możliwości rozszerzania i ściskania szczęk klucza. Na pewno nie jest tak funkcjonalna jak klucz grzechotka, ale w domu lepiej mieć jedną żabkę niż skrzynkę kluczy nasadowych. Jest to bardziej praktyczne.

Wkrętak – inaczej śrubokręt. Jest on najpopularniejszym narzędziem w domowym zestawie. Głównym powodem, dla którego śrubokręt otrzymał to miano, jest masa przeróżnych śrub, śrubek i wkrętaków różnej wielkości wykorzystanych w urządzeniach domowych i meblach. Do ich naprawy najczęściej stosuje się ręcznego wkrętaka lub wkrętarki na akumulator, do której dodatkowo należy dokupić odpowiednie końcówki (piny). W wyposażeniu skrzynki domowego majsterkowicza powinny się znaleźć przynajmniej dwa wkrętaki z końcówką płaską i tak zwany krzyżak.

Szczypce uniwersalne (kombinerki) –  niezbędna narzędzie w skrzynce narzędziowej. Kombinerki to bardzo uniwersalne narzędzie, które może służyć nie tylko do odkręcania nakrętek, podtrzymywania różnych  elementów, czy też odkręcania zapieczonych śrub ale również może być wykorzystany w pracach bardziej ogólnych. Do takich należą np. ucinanie kabli, drutów, ściąganie izolacji z okablowania oraz ściskanie i rozpłaszczanie tworzyw sztucznych. Warto pamiętać kupując szczypce o ich odpowiedniej budowie i właściwościach. Najlepiej kupić kilka modeli różniących się wielkością lub budową. Pamiętajmy, że rączki powinny być wykonane z miękkiego plastiku, izolowanego od metalowych elementów.

Wszystkie powyższe narzędzia, to elementy, których nie powinno zabraknąć w Twoim domu. Jeśli do tej pory nie posiadasz narzędzi, które w najpotrzebniejszym momencie mogą wpaść w Twoje ręce, to zaopatrz się w nie jak najszybciej. Kto wie kiedy zepsuje Ci się kran, czy będziesz musiał skręcić jakąś szafkę. Warto mieć wtedy przy sobie zestaw majsterkowicza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *