Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Ciekawy pomysł na pokój młodzieżowy.

Przygotowywany dla młodzieży pokój nie powinien być bez wyrazu, a tym bardziej nudny. Każdy młody człowiek jest pełen pasji, pomysłów, ciekawy życia i otwarty na świat. Przygotowując pokój młodzieżowy powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę, gdyż to pomieszczenie będzie stanowić jej tożsamość, mówić o przeżyciach, pasjach czy też zainteresowaniach. Musimy postarać się by taki pokój został odpowiednio dopracowany, zaaranżowany z gustem i pomysłem. Najlepiej gdy pozwolicie swojemu dziecku, aby samo zaprojektowało z wrodzoną mu fantazją swoją własną przestrzeń.

bogfran_lido_pokoj_d

Zatem jaki powinien być pokój młodzieżowy?

Przedstawiamy zatem kilka podstawowych zasad, w jaki sposób dobrze urządzić pokój młodzieżowy, aby inspirował, wyrażał młodą osobę, a także łączył pasje z ciekawymi pomysłami. Pierwszym, ważnym czynnikiem jest kolor. Ważne jest, by pasował on do osobowości młodej osoby, stwarzał ciekawy klimat w pomieszczeniu, a zarazem pasował do mebli i innego wyposażenia pokoju. Drugą zasadą jest fakt, że pokój nie może być nudny. W tym punkcie ważne jest wyczucie aranżacyjne, dlatego wszystko należy dobrać w ten sposób, by nie przesadzić z grafikami na ścianach, elementami ozdobnymi, czy intensywnością i ilością kolorów. Kwestia dotycząca koloru jest szczególnie ważna, gdyż pokój ma służyć jako miejsce wypoczynku i nauki, a przy natłoku intensywnych i jaskrawych kolorów ciężko jest dobrze odpocząć, a co dopiero skupić się przy nauce. Kluczem do aranżacji takiego pokoju jest wykluczenie zbyt dziecinnych elementów, a wkomponowanie elementów bardziej odpowiadających starszym dzieciom. Pamiętać musimy, że pokój będzie służył na lata, a więc powinien on być tak dostosowany, by młoda osoba, która w nim zamieszka miała możliwość zmiany wystroju wraz z dojrzewaniem.

Kolory ścian – ważny element aranżacji młodzieżowego pokoju.

Jeśli chodzi o dobór kolorów to sprawa ma się następująco. Mocne barwy są idealne jeśli chodzi o dodatki, np. napis na ścianie. Jasnych kolorów warto użyć jako tła. Najlepiej wybrać naturalne kolory ścian, takie jak: zielony, żółty czy pomarańczowy. Jeśli chodzi o dodatki jakie możemy skomponować na ścianach, to wybór jest ogromny – można wyeksponować zdjęcia z najwspanialszymi wspomnieniami z dzieciństwa lub też postawić sztalugę z samodzielnie namalowanym przez nasze dziecko obrazem. Ważne jest, by w pokoju znalazł się choćby jeden element, który wyrazi osobowość młodej osoby, która tam zamieszka. To właśnie takie rzeczy sprawiają naszym prawie już dorosłym dzieciom najwięcej radości.

Przestrzeń to wolność.

Nie pozwalasz swojemu dziecku na zbyt wiele. To nie zamykaj go tym bardziej w ciasnym pomieszczeniu. Spraw by pokój, który mu przygotujesz był wygodny i przestronny. Ważne jest by dziecko nie czuło się jak w zamknięciu, a raczej żeby poczuło wolność i swobodę. Meble w pokoju młodzieżowym powinny być funkcjonalne i nie zajmować zbyt wiele miejsca. Jeśli dziecko fascynuje się np. książkami i lubi dużo czytać, to postaraj się by w jego pokoju znalazło się sporo półek ciekawie rozmieszczonych w różnych miejscach, ale tak by nie przeszkadzały w innych czynnościach. Nie przesadzaj też z różnymi elementami, gdyż ogranicza to upragnioną przestrzeń. Jeśli pokój jest pokaźnych rozmiarów warto zainwestować w szafę wnękową z rozsuwanymi drzwiami lub też oddzielić część pomieszczenia i stworzyć osobną garderobę. Najważniejsze natomiast miejsce to kącik do nauki, czytania i wykonywania codziennych obowiązków. Ważne żeby znalazły się w nim: funkcjonalne ale nie prze bajerowane biurko, wygodne krzesło i stylowa lampka. Oświetlenie odgrywa szczególną role jeśli chodzi o kącik nauki, gdyż młodzież najczęściej uczy się wieczorami, kiedy za oknami jest już ciemno.

Tak urządzony pokój może sprawić dziecku wielka przyjemność. Będzie się czuło w nim bezpiecznie, a zarazem dane mu będzie odpocząć po całym dniu spędzonym w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *