Dekoracja i aranżacja wnętrz

Człowiek od zarania dziejów stara się ozdobić swoje otoczenie i sprawić, by ono do niego przemawiało. Dawne malowidła naścienne czy późniejsze kolorowe naczynia i koraliki znajdują odbicie i w dzisiejszych czasach. Wiecej »

 

Akcesoria malarskie

Prawdą jest, że proste akcesoria malarskie może wykorzystywać nawet laik, ale w rękach specjalisty zamienią się w prawdziwe narzędzia, które zamienią zimne, puste pokoje w przytulne i piękne wnętrza. Nieco inaczej jest np. w przypadku wózków elektrycznych, gdzie mały błąd może wiele kosztować, warto zatem poczytać co nieco na ich temat przed użyciem.

O czym tak naprawdę mówimy?

Oczywiście, pojęcie „akcesoria malarskie” można rozumieć dwojako – jako przybory osoby, która tworzy dzieła sztuki (przynajmniej w założeniu), a także materiały ludzi, które remontują nasze domu od wewnątrz, rzadziej od zewnątrz. Nam chodzi głównie o tę drugą możliwość. Najbardziej charakterystyczne narzędzia w tym zawodzie są to oczywiście farba i pędzle.

akcesoria_malarskie

Bez nich żadna praca nie ruszy z miejsca. Można by je umieścić na herbie związku malarzy pokojowych, gdyby tylko taki istniał. Niczym sierp i młot w poprzedniej epoce – farba i pędzel. Jednak same pędzle dzielą się na wiele rodzajów – od najcieńszych, które umożliwiają staranne pomalowanie wąskich powierzchni, jak i wałki, którymi wykończymy całe ściany. Istnieją także specjalne pędzle zakrzywione, które pomogą dostać się do trudnych miejsc, np. za kaloryfer. Zanim jednak dojdzie do samego malowania, przydadzą się inne akcesoria, choćby materiały ścierne. Ścianę należy oczyścić i wyrównać. Następnie nakładamy specjalną gładź, by wyrównać powierzchnię. Dopiero po jej wyschnięciu można malować. Zawsze warto zastosować dwie warstwy farby, by wzmocnić wytrzymałość. Jednak zbyt częste malowanie bez zdrapywania poprzedniej warstwy może doprowadzić do tego, że ściany przestaną oddychać, a to grozi powstaniem rozwojem grzybów i pleśni. Piękne wykończenie sprawią że cały pokój może nabrać zupełnie innego wyglądu. Ostatnio można zauważyć wyodrębnienie się nowego trendu – maluje się tylko trzy ściany, podczas gdy na czwartą zakłada się wzorzystą tapetę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *